KAYSERİ
5 – 6 MAYIS 2018

KAYSERİ
5 – 6 MAYIS 2018

Gezgin Anneler Kulübü Kayseri’de

Parents Dergisi Gezgin Anneler Kulübü on dördüncü durağında geçtiğimiz ay Kayseri’deydi. Blogger anneler keyifli bir Kapadokya gezisinin ardından Kayserili annelerle bir araya geldiler.

Sosyal medyada yüz binlerce anne tarafından takip edilen blogger anneler, Parents Dergisi Gezgin Anneler Kulübü ile Mayıs ayında Kayserili annelerle buluştu. 5 – 6 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleşen programda blogger anneler Kayserili annelerin misafiri oldular.

Blogger anneler Kayseri’de

Kulübün Kayseri buluşmasına Hassas Anne Ece Kumkale (@hassasanne), Edebiyat Öğretmeni Ece Dündar (@40kilonasilgider), Blogger Begüm Turan (@begumturan), Blogger Gamze Yalın (@limon_sekeri) ve Masal Anlatıcısı Ayşegül Dede (@aysegullldede) katıldılar.

Kapadokya

5 Mayıs Cumartesi sabahı erken saatlerde İstanbul’dan Kayseri’ye doğru yola çıkan blogger anneler ve çocukları Kayseri Havaalanı’ndan doğa ve tarihin eşsiz buluşmasına sahiplik yapan Kapadokya’ya geçtiler.

Eşsiz vadilerindeki görkemli peribacası oluşumlarıyla, 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan ‘Güzel Atlar Ülkesi’ Kapadokya; Avanos, Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ortahisar olmak üzere temelde 6 yerleşim bölgesinden oluşuyor.

Göreme ve Esentepe Seyir Tepesi

Gezilerinin ilk durağında Göreme Beldesindeki en önemli peribacası seyir terası olan Esentepe Seyir Tepesi’ne giden blogger anneler ve çocukları panoramik manzara karşısında büyülendiler ve bol bol fotoğraf çektiler.

Esentepe Seyir Tepesi’ni ziyaret ederek 3917 metre yüksekliğiyle bölgenin en heybetli dağı olan Erciyes Dağı ile birlikte peribacalarını bir bütün olarak görme şansını yakalayabilir, kahvenizi yudumlarken eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi

Manzara keyfini Göreme’ye birkaç kilometre mesafede yer alan Kapadokya Bölgesinin en yüksek noktası Uçhisar Kalesi’ne giderek sürdüren blogger anneler ve çocukları, burada bir fotoğraf molası vermeyi ihmal etmediler.

1968 yılına kadar kale içine oyulmuş odalarda yerleşik hayatın sürdüğü Uçhisar Kalesi, bölgeye hakim konumu dolayısıyla geçmiş dönemlerde savunma stratejisi açısından büyük önem taşımıştır. İçerisinde tünellerin de bulunduğu Uçhisar Kalesi’nin merdivenlerini tırmanarak kalenin Bizans döneminden kalan mezarlarını da barındıran zirvesine çıkabilir ve buradan Avanos, Göreme ve Ortahisar’ı seyredebilirsiniz.

Çavuşin ve Paşabağı

Blogger anneler ve çocukları, yöreye özgü yemeklerden Testi Kebabı’yla öğle yemeğini taçlandırdılar ve geçmişin tarihi izlerini taşıyan Çavuşin’de keyifli bir yürüyüş yaptılar. Ayrıca Çavuşin’e çok yakın olan ve geçmişte “Rahipler Vadisi” olarak da bilinen, çok büyük peribacalarına ev sahipliği yapan Paşabağı’nı da ziyaret ettiler.

Çavuşin; Göreme-Avanos yolu üzerinde küçük bir köy ve Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Geçmişte Rumlarla Müslümanların birlikte yaşadığı bu köyde 1958 yılında yaşanan çökmeye kadar yerleşim sürüyordu. Restorasyon sonrası tekrar ziyarete açılan Çavuşin’de oyma evler ve kiliselerin oluşturduğu tarihi dokunun eşliğinde doğa yürüyüşü ve bisiklet turu yapabilir, bölgedeki mağazalardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Dervent Vadisi

Bloggerlar ve çocukları son durakları olan Ürgüp’e doğru yola çıkmadan önce Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Dervent Vadisi’nde bol bol fotoğraf çektiler.

Dervent Vadisi, erozyon sonucu farklı sembolik şekillere dönüşen kayaçlar ve peribacalarına ev sahipliği yapıyor. Halk arasında sıklıkla bahsedilen “Deve”, “Napolyon’un şapkası” ve “Meryem Ana” gibi özel simgereleri andıran peribacaları bu vadide yer alıyor.

Ürgüp

Gezinin son durağında Kapadokya’nın en büyük yerleşim yeri olan Ürgüp’e gelen blogger anneler ve çocukları, Ürgüp’ün tarihi sokaklarındaki yürüyüşün ardından merkezdeki çarşıdan alışveriş yaptılar ve bir sonraki gün etkinliğin gerçekleşeceği Hilton Kayseri’ye doğru yola çıktılar.

Ürgüp merkezindeki müzeler, şapeller ve kiliselerin oluşturduğu tarihi atmosferin yanı sıra civarındaki vadiler, köyler ve kasabalar ile de birçok tarihi doğal güzelliğe sahip.

Kayserili annelerden geniş katılım

6 Mayıs 2018 Pazar sabahı keyifli bir kahvaltının ardından son hazırlıklarını tamamlayan blogger anneler, etkinlik alanında Kayserili anneleri beklemeye başladılar. Etkinliğe katılan Kayserili anneler ve çocukları, uzman ve blogger annelerin paylaşımlarını pür dikkat dinlediler. Program sonrasında annelerin birebir de sorularını yanıtlayan ve onlarla fotoğraflar çektiren bloggerlar çok keyifli bir deneyim yaşamış oldular. 

Marshall Antibakteriyel anneleri bilgilendirdi

Gezgin Anneler Kulübü’nün destekçisi Marshall Boya standında annelere evlerinin duvarlarını boyatırken ihtiyaç duyacakları bilgiler verdi. Antibakteriyel ürünlerini tanıtan marka aynı zamanda annelerin çocuklarıyla bu keyifli günlerini şipşak fotoğraf makinesiyle kalıcı birer anıya dönüştürdü.

Evomere’den annelere yeni ürünler

Anne ve bebek cilt bakımında yeni doğal ürünleriyle son dönemde dikkati çeken Evomere markası da Gezgin Anneler Kulübü’nün destekçi markaları arasındaydı. Kayserili anneler bebeklerinin ve kendilerinin cilt bakımı konusunda sorularını Evomere standında uzmanlara yönelterek bilgi aldılar.

Evolvia ile bebek beslenmesi

Gezgin Anneler Kulübü’nün destekçi markaları arasında yer alan ve bebek beslenmesi konusunda uzman olan Evolvia markasının kurduğu stantta Kayserili anneler bebeklerinin beslenmesi ile ilgili sorularını Evolvia uzmanlarına yönelterek çok değerli bilgiler aldılar.

NBL Probiotic’ten hediyeler

Her yaşa uygun probiyotikler üreten NBL Probiotic, içerdiği dost bakteriler ile çocukların bağışıklık sistemini desteklemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye destek olan NBL Probiotic Kids’i katılımcı annelere hediye etti.

Renault’dan yepyeni bir teknoloji

Renault, katılımcılara, Türkiye’de ilk kez uygulanan ve Clio araçlarında yer alan, meraklı annelerin ve unutkan çocukların sorununu çözmek için geliştirdiği “Anne Vardım Ben Teknoloji“sini tanıttı. Bu teknoloji ile, çocuklar hedeflenen konuma ulaştığında annelere otomatik bilgi mesajı gönderen Clio’ları öne çıkaran Renault; Captur, Koleos ve Kadjar araçları ile de test sürüşü yaptırdı.

Hilton’un sıcak ev sahipliği

Yağmurlu bir Kayseri gününde blogger annelerle Kayserili annelere kapılarını açan Hilton Kayseri, hem bloggerların konaklamalarında hem de toplantıya ev sahipliği yapmasında Hilton farkını bir kez daha göstermiş oldu.